En iyi Wordpress Eklentileri

WordPress kurulumundan sonra kesinlikle faydalanabileceğiniz en iyi wp eklentileri neler?

Şu anda WordPress‘in Eklenti Sayfasında binlerce eklenti yer alıyor ama gerçekten faydalı ve etkili olanların sayısı çok daha az WordPress sitenizden en iyi performansı almanız için kurmanız gereken en iyi  WordPress eklentileri arasından seçtiklerimizi yazımızda paylaşacağız. Bu eklentilerin (plugin) hepsini kurmak zorunda değilsiniz ama sitenize yararlı olacağını düşündüklerinizi içlerinde seçip kurmanız WordPress sitenizin performansını çok daha iyi yönde arttıracaktır.

WordPress eklentileri (pluginleri) kurma ?

Günümüzde WordPress en çok kullanılan blog sistemi haline geldi. Hatta WordPress altyapısı ile yaratılan birbirinden farklı temalarla birlikte bir çok kurumsal site bile Worpress kullanmaya başladı. WordPress‘in bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biri de sitenize daha fazla özellik ve fonksiyon kazandıran binlerce eklenti seçeneğidir. WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için havuzuna hergun binlerce eklenti daha katılmaktadır. Fakat WordPress‘in binlerce eklenti seçeneği içinde hangisi işimize yarar hangisi gereksiz bilemeyiz.
Yazımızın devamında sizler için en iyi wordpress eklentileri arasından en popüler ve yararlı bir kaç eklenti (plugin) hakkında bilgi vereceğiz. Bu eklentileri sitenizin ihtiyacına göre kurararak wordpress sitenizi daha kullanışlı bir hale getirmeniz mümkün olacak.

En popüler WordPress eklentileri nelerdir ?

nRelate Flyout : nRelate Flyout kullanıcı wordpress sayfanızın sonuna geldiğinde çıkan ufak bir menü ile sitenizdeki farklı yazıları tavsiye eden bir eklentidir. Animasyonlu açılışı ile sitenizde gezinen kullanıcının farklı yazılarınıza ilgisini çekmeye yarar.

WP CleanFix : Veri tabanızı temizleme ve bakım yapma imkanı sağlar. Başlangıç bölümünün altında yer alır. Cleanfix panelinden yazı sürümlerini, spam yorumları, kod hatalarını, silinmiş etiketleri, çöpe atılmış yazıların hepsini kolaylıkla hemen silebilirsiniz. Veri tabanızın gereksiz şişmesine engel olmuş olursunuz

All in One SEO PackWordPress sitenizin SEO ayarları için gelişmiş seçenekler sunan en popüler wordpress SEO eklentilerinden biridir.

JetPack by WordPress.com: Jetpack, WordPress ile entegre edilen, wp kullanıcı adı ve şifrenizle hesaba bağlanabilen bir çoklu işleve sahip eklenti. Jetpack ile ihtiyacınız olan bir çok işlevi tek paket içinde kolayca aktif edebilirsiniz.

WordPress SEO by Yoast: WordPress sitelerinin arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirmek için en çok tercih edilen en iyi wordpress eklentileri arasında  yoast seo eklentisi bulunur.

WP e-Commerce: WordPress sitenize ürünlerinizi satmanızı sağlayacak bir alışveriş sepeti eklemek için kullanabileceğiniz bir eklenti.

Quick Adsense : Google adsense reklamlarını kullanarak site üzerindne gelir sağlıyorsanız bu eklenti tam size göre.gibi reklamları kolaylıkla eklemenize imkan sağlar. Ayarlar bölümünden 10 ayrı reklam kodu ekleyebilirsiniz. Position bölümünden reklamlarınızın otomatik olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Yazılarınıza reklamları tek tek eklemek isterseniz metin editöründe HTML seçtiğinizde Ads1, Ads2 tıkladığınızda reklam kodunuz eklenir.

Broken Link Checker: Siteniz zamanla büyüdükçe var olan linklerinizin  halen çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Broken Link Checker’ı kullanbilirsiniz. Sitenizde bulunan bozuk linkleri size haber verir.

Contact Form 7 :  Contact Form 7 çok basit ayarlarla sitenize bir çok alternatif iletişim formları oluşturabilirsiniz.

Google XML Sitemap: Google ve diğer arama motorları için web site haritalanızı otomatik oluşturan yararlı bir eklentidir.

W3 Total CacheW3 Total Cache eklentisi, sitenizi önbelleğe alarak sunucu performansının artmasını sağlar. Bu sayede sitenizin açılış süresi kısalır. W3 Total Cache eklentisi aynı zamanda HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçülterek site performansının artmasına yardımcı olur.

Wassup: Wassup eklentisi ile sitenizdeki kullanıcıların neler yaptıklarını, hangi sayfaları gezdiklerini, hangi konuyu okuduklarını görebilirsiniz ve takip edebilirsiniz. Ayrıca yıllık/aylık/günlük/saatlik bazda kullanıcı istatistiklerini anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

SEO Friendly Images eklentisi, sitenizde kullanacağınız görsellere ALT ve TITLE meta etiketleri ekleyerek arama motorlarının görsel bölümlerinde üst sıralara çıkmanızı sağlar. Zaten bildiğiniz üzere birçok arama motoru görsel arama seçeneği de sunuyor.

TinyMCE Advanced (Metin Editörü): Gelişmiş bir metin editörüdür.  WordPress ile gelen metin editöründe birçok özellik bulunmadığı için yetersiz kalmakta bunun yerine TinyMCE Advanced ile yazı düzenlemenize font, yazı tipi boyutu, yazı hizalama, gelişmiş bağlantı, tablo oluşturma gibi ek temel özellikler kazandırabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum yapın
Please enter your name here