Windows 10 Format nasıl atılır? CD veya USB ile format atma

Windows 10 Format nasıl atılır?  CD veya USB ile sıfırdan Windows 10 kurmanın yolları, resimli anlatım.

Windows 10 Format Atmak oldukça kolaydır. Bu konumuzda resimler ile adım adım bilgisayarınıza temiz format atabilirsiniz. Format işlemine başlamadan önce bilgisayarı kapatıyoruz ve açmadan önce, hazırladığımız Windows 10 USB belleğini veya CD’sini bilgisayarımıza takıyoruz.

Öncelikle BIOS’a girip BOOT seçeneğinden kuracağınız belleği veya CD ROM seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Standart bilgisayarlarda bios kontrolüne girmek için genellikle klavyede “delete”, “esc” veya “f2” tuşları kullanılır.

Bu da ilginizi çekebilir: Windows 7 Format Atma | Resimli Kolay Kurulum

  • Windows 10’u CD ile kuracaksanız Bios üzerinden CD-ROM’u seçmeniz gerekiyor.
  • Windows 10’u USB ile kuracaksanız Bios üzerinden taktığınız usb seçeneğini en üste çıkarmanız gerekmektedir.
windows 10 format atma resimli anlatım

Bios görüntüsü temsilidir, kullandığınız anakarta göre değişiklik gösterebilir.

windows 10 kurulumu

Windows Format Atma USB veya CD kurulum Resimli Anlatım

Windows 10 Kurulumu başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya işletim sistemi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapın ve Next ile ilerleyin.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Install Now (Şimdi Yükle) ile Windows 10 kurulumuna devam edin. Windows 10 kurulumu öncesinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Next ile ilerleyin.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Bu bölümde diskimizi biçimlendireceğiz. Yani bilgisayarımıza format atacağız. Eğer yedek tuttuğumuz bir sürücü var ise onu biçimlendirmeyin.

Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız aşağıdaki pencerede Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Biz yeni kurulum yaptığınızı farzederek Custom: Install Windows only (advanced) seçerek kuruluma devam edelin.

Format atacağınız için Özel bölümüne tıklayın. Eğer C, D gibi sürücülerinizi tamamen silip yeniden disk oluşturacaksanız Yeni bölümüne tıklayın. Eğer sadece C sürücüsüne format atacaksanız ekrandaki sürücülerden C sürücüsünü bulup İleri (Next) deyin.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Windows, bundan sonra kurulum işlemini tamamlayacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak bilgisayarınızın hızına göre 20 ile 40 dakika arasında değişebilir. Yükleme başladıktan sonra bu işlemin bitmesini bekleyin.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlayacak.  Kişisel ayarlarınızı (Bilgisayar adı, parola, renk, tema vs.) seçimlerinizi yaptıktan sonra bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı formatlama işleminiz böylece bitmiştir. Kurumla ilgili merak ettiğiniz veya takıldığınız konular var ise yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bilgisayarınızı iyi günlerde kullanın.

3 Comments

  1. ziya 11 Eylül 2019
  2. mehmet d 4 Kasım 2019
  3. darkorbit tr6 19 Ocak 2020

Add Comment