Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

Yeni Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dune filmi hakkında bilmeniz gerekenler

Film Haberleri

Yeni Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Dune Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dune filmi 2020 sonunda çıkacak. Tüm zamanların en iyi bilimkurgu roman serilerinden biri olan Frank Herbert’ın 1965’te yazdığı aynı isimli romanı Dune, tekrar sinemaya uyarlanıyor.

Daha önce 1984 yılında David Lynch tarafından yapılan sinema uyarlaması ise hem vizyona oldukça kesilerek girdi hem de Dune hayranlarını memnun edebilen bir yapım olmayı başaramamıştı.

Dune filmi kadrosu

Yeni Dune filminin oyuncu kadrosu ise tam bir yıldızlar geçidi durumunda. Filmin, ana karakteri Paul Atreides’i ise Timothée Chalamet canlandırıyor. Timothee Chalamet’in yanısıra Jason Momoa (Duncan Idaho), Rebecca Ferguson (Laddy Jessica), Zendaya (Chani), Dave Bautista (Glossu ‘Beast’ Rabban), Josh Brolin (Gurney Halleck), Javier Bardem (Stilgar), Oscar Isaac (Duke Leto Atreides) ve Stellan Skarsgård (Baron Vladimir Harkonnen) gibi ünlü isimler Dune uyarlamasında rol alacak.

Bu da ilginizi çekebilir: Rosario Dawson Ahsoka Tano olarak Mandalorian 2. sezonunda

Filmden fotoğrafların yayınlanması ve heyecanın iyice artmasıyla Dune’un yönetmeni Denis Villeneuve filmle ile ilgili açıklamalar yaptı. Bir çok oyuncuyu kostümleriyle birlikte gördüğümüz filmin detayları belli olmaya başladı. 52 yaşındaki yönetmen Denis Villeneuve daha önce Incendies, Prisoners, Sicario, Arrival ve Blade Runner: 2049 filmlerini yönetmişti.

Yeni filmden görseller yayınlandı

dune filmi

Villeneuve, film hakkında da şunları söylüyor: “Kitabın bu uyarlamasını tek filmle sınırlandırmam mümkün değil. Dünya çok karmaşık ve gücünü ayrıntılarıyla ele alan bir dünya. Dünya değişiyor ve adapte olmanız gerek.” Yönetmen şimdiye kadar okuyucuların hayal gücünde olan bir Dune yaratmayı istediğini ve filmi ikiye böleceğini belirtiyor. Villeneuve, aynı zamanda Warner Bros’un yeni çevrimiçi platformu için hazırlanacak olan Dune dizisi için danışmanlık yapacak.

Dune filmi konusu ne?

Uzak bir gelecekte geçen Dune, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

dune filmi konusu

Dune filmi ne zaman vizyona giriyor?

Denis Villeneuve’ün, hayatımın projesi olarak tanımladığı Dune, korona virüs yüzünden ertelenmez ise vizyon tarihi hala 18 Aralık olarak gözüküyor. Müziklerini Hans Zimmer’ın bestelediği filmin senaryosunu Dennis Villeneuve ile birlikte Eric Roth ve John Spaits kaleme aldı.

 

.

 

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Film Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top