Connect with us

Windows 7 Format Atma | Resimli Anlatım

windows 7 format atma yöntemi

Teknoloji

Windows 7 Format Atma | Resimli Anlatım

Windows 7 Format Atma | Resimli Anlatım

Windows 7 yüklü bilgisayarınız yavaşladı, işletim sisteminiz artık saçma sapan hatalar veriyor veya bilgisayarınızda kurtulamadığınız bir virus var ise artık yeniden windows kurma format atma zamanınız geldi de geçiyor olabilir. Dışardan servis desteği alıp ücret ödemeden kendi kendiniz bilgisayarınıza nasıl format atıp  sıfırdan Windows 7 kurabileceğinizi adım adım resimli olarak anlatıyoruz.

Sıfırdan Windows Kurulumu Öncesi Hazırlık

Bilgisayarınızı formatlamadan önce kullandığınız dosyaları ve yedeklemek istediğiniz herşeyi harici diskiniz, USB flash diskiniz veya bilgisayarınızda bölünmüş farklı bir harddisk alanı var ise (mesela D) oraya yedeklenizi mutlaka alın. Kurulumda sadece C diskini kullanacağımız için D içindeki yedeklediğiniz dosyalara dokunulmayacaktır.

Windows 7 Format atma ve Kurulum nasıl yapılır resimli anlatım

İlk olarak BIOS ayarlarınızdan başlangıç ayarları(boot) kısmından cd sürücüsünü ilk sıraya getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ve BIOS ayarlarına girmek için Delete, F2, F12 tuşları (sizin anakartınız hangisi ile biosa giriyorsa) ile biosa girin.

Buradan genelde Boot sekmesi gözükür yoksa Advanced içinden görebilirsiniz. CD / DVD sürücümüzü 1. sıraya getiriyoruz.

Adım Adım Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım

Bilgisayarımızı Cd – Dvd den başlattıktan sonra karşımıza siyah bir ekranda ” CD’den veya DVD’den ön yükleme için bir tuşa basın..” ibaresi çıkacaktır. Bu yazıyı görür görmez herhangi bir tuşa basalım. Bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir.

Windows is loading files..” ibaresinden sonra aşağıdaki gibi “Starting Windows” ibaresi  gelir.

Artık Windows 7’imizi kurmamız için yapacağımız ayarların olduğu adımlara gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak Bölge ve dil seçeneklerini gösteren ekrandan bize uygun seçimleri yaparak ileriye tıklıyoruz.

Dil ayarlarımızdan sonra “Şimdi Yükle” ekranı karşımıza geliyor.

Kısa bir süre sonra Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve diğer tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7  olduğu için bir kaç dilde çıktığı için Dil Ayarı English olarak gelicektir. Biz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz gerekiyor. İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz. Bu ayarlar Türkiye’de ki her bilgisayarda aynıdır.

“I accept the license terms” kutusunu onayladıktan sonra next tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.. Burada Sözleşmede geçen maddeleri kabul ediyorum anlamına geliyor.

 1. Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçiyorsunuz.
 2. Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor.

Windows 7 format atma için adımları takip edin; Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde görüldüğü gibi Delete(Sil), format(Sıfırla), New(yeni) kısımlar açılıyor bu açılan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir yada var olan bölümleri silip biçimlerdirebilirsiniz.. bu işlemlerden sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk bölümünü seçerek Next(ileri) diyerek kurulumu başlatın.

Windows 7 format atma işlemine başladı bir üst kısımda Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bölüme Windows 7 gerekli dosyaların kurulumunu bu aşamada gerçekleştiriyor.İşlem bittikten sonra bilgisayara kendini yeniden başlatacak.

Bundan sonraki aşamada kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyerek oturum açmak için kullanıcı belirleyeceksiniz.Buradaki belirleme Admin(tam yetkili kişi manasına geliyor.) Bir dahaki adımda sizden Windows7 için serial yani etkinleştirme nosunu isteyecek eğer varsa bunu giriniz yoksa bu adımı atlayınız.(SKİP)

Bundan sonra Güvenlik Duvarları ayarları’nı ve Saat ayarlarını yapmanızı isteyen ekranlarla karşılaşacaksınız bunları keyfinize göre geçebilirsiniz.Bu adımlardan sonrada ağ türü seçmeniz istenecek onuda ağınızın özelliğine göre seçiyorsunuz ve Windows 7 kurulum işlemi bilgisayarınızın tekrardan başlamasının ardından tamamlanıyor.

Windows 7 format atma işlemi bitmiştir. Kurulumla ilgili merak ettiğiniz veya takıldığınız konular var ise Yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bilgisayarınızı iyi günlerde kullanın.

Windows 10  Kurulumu Resimli Anlatım için TIKLAYIN

Kısaca Windows 7 Hakkında

Windows 7 (önceden Blackcomb ve Vienna kod adlı) Microsoft tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüş işletim sistemidir.

Windows Vista Service Pack 2’nin yapımından 5 ay sonra çıkış tarihi Microsoft tarafından 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir. Genişletilmiş resmî destek 14 Ocak 2020’de bitmiştir.

Founder of Wireprime

5 Comments

5 Comments

 1. conqueror

  13 Haziran 2018 at 17:06

  bunun için cd şartmı?

 2. oguzhan

  11 Ekim 2019 at 18:21

  benim bilgisayarımın kasasında cd takma yeri yok cd siz format nasıl atılır

 3. yusuf

  5 Şubat 2020 at 22:06

  Hocam windows 7 format dosyalarını bizlerle paylaşır mısınız lütfen ?

 4. portakal kabuku

  13 Şubat 2020 at 13:58

  Çok iyi bir anlatım olmuş (bu bilgiler işime yarayacak sağolun )

 5. Anonim

  13 Mayıs 2020 at 11:07

  benim bilgisayar CD çalışmıyor cd siz format atmak gosterirmisiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji

To Top