Connect with us

Windows 10 Format atma işlemi nasıl yapılır?

windows 10 format atma resimli anlatım

Teknoloji

Windows 10 Format atma işlemi nasıl yapılır?

Windows 10 Format atma işlemi nasıl yapılır?

Windows 10 format atma işlemi bilen insan için aslında oldukça kolaydır. Bu yazımızda resimli olarak  adım adım Windows 10 yüklü bilgisayarınıza usb veya cd ile nasıl format atabilirsiniz onu anlatmaya çalıştık.

Windows 10’a format nasıl atılır?

Bilgisayarınızı sıfırlama / formatlama işlemine başlamadan önce bilgisayarı power düğmesinden tamamen kapatıyoruz ve açmadan önce, format işlemi için hazırladığımız Windows 10  yüklü USB belleğini veya CD’sini bilgisayarımıza takılı vaziyete getiriyoruz.

Öncelikle BIOS’a girip BOOT seçeneğinden kuracağınız taktığınız belleği veya CD ROM seçeneğini first boot olarak seçmeniz gerekiyor. Standart bilgisayarlarda bios ekranına girmek için genellikle bilgisayar acılırken klavyede “delete”, “esc” veya “f2” tuşları kullanılır.

Bu da ilginizi çekebilir: Windows 7 Format Atma | Resimli Kolay Kurulum

  • Windows 10’u CD ile kuracaksanız Bios ekranından first boot olarak CD-ROM’u seçmeniz gerekiyor.
  • Windows 10’u USB ile kuracaksanız Bios üzerinden USBU seçeneğini en üste çıkarmanız gerekmektedir.
windows 10 format atma resimli anlatım

Bios görüntüsü temsilidir, kullandığınız anakarta göre bu ekran farklılık gösterebilir.

windows 10 kurulumu

Windows 10 Format Atma USB veya CD’den kurulum / Resimli Anlatım

Windows 10 Kurulumu başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya işletim sistemi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapacağınız ekran gelecektir, seçimlerinizi yapıp ve Next (ileri) seçeceği ile diğer ekrana ilerleyin.

Install Now (Şimdi Yükle) ile Windows 10 kurulumuna devam edin. Windows 10 format öncesinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Next ile ilerleyin.

Bu bölümde diskimizi biçimlendireceğiz. Yani bilgisayarımıza format atacağız. Eğer yedek tuttuğumuz bir sürücü var ise onu biçimlendirmeyin.

GÖZ ATIN:  DJI Mavic 2 Pro Özellikleri, Mavic 2 Pro İnceleme

Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız aşağıdaki pencerede Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

Biz yeni kurulum yaptığınızı farzederek Custom: Install Windows only (advanced) seçerek kuruluma devam edelin.

Format atacağınız için Özel bölümüne tıklayın. Eğer C, D gibi sürücülerinizi tamamen silip yeniden disk oluşturacaksanız Yeni bölümüne tıklayın. Eğer sadece C sürücüsüne format atacaksanız ekrandaki sürücülerden C sürücüsünü bulup İleri (Next) deyin. (Bu işlem HDD’iniz de ki tüm verileri silecektir, format öncesi sabit diskinizin bir yedeğini almayı ihmal etmeyin)

Bilgisayarınız kısa bir zaman sonra sabit diskinizi formatlayıp Windows 10 kurma işlemini tamamlayacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak bilgisayarınızın hızına göre 15 ile 30 dakika arasında değişebilir. Yükleme başladıktan sonra bu işlemin tamamen bitmesini bekleyin, bilgisayarınız aniden kapatmayın, elektrik kesintilerine dikkat edin.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınız otomatik olarak kendini yeniden başlayacak.  Kişisel ayarlarınızı (Bilgisayar adı, parola, renk, tema vs.) seçimlerinizi yaptıktan sonra sıfırdan Windows 10 kurulmuş bilgisayarınızı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayarınıza sıfırdan Windows 10 kurma işleminiz böylece bitmiştir. Kurumla ilgili merak ettiğiniz veya takıldığınız bölümler var ise yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bilgisayarınızı iyi günlerde, yeni gibi kullanmanız dileğiyle.

Continue Reading
Advertisement
You may also like...
3 Comments

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Teknoloji

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Haber Bültenimize Kayıt Olun

Advertisement
To Top