Connect with us

Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Teknoloji

Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Hayat Eve Sığar uygulaması, corona virüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokuldu. Hayat Eve Sığar uygulaması ile kullanıcılar, harita üzerinde yaşadığı bölgenin Kovid-19 açısından risk durumunu görebilecek. Hayat Eve Sığar uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Bu da ilginizi çekebilir: Türkiye Koronavirüs Haritası | Corona Virüs Haritası Canlı Görüntüle

Tüm vatandaşlar uygulamayı indirerek konum servislerine izin verdiği takdirde, salgının yoğun olduğu riskli bölgelere yaklaştığında uyarılarak haritada anlık olarak yaklaşmaması gereken alanları görebilecek. Uygulamadaki harita üzerinde, risk yoğunluğunun yanı sıra hastane, eczane, market, durak gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gereken yerler de gösteriliyor.Vatandaşlar, onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebiliyor. Bu şekilde sevdikleri kişilerin de riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor.Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu da uygulama üzerinden incelenebiliyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması indir

Play Store Android indir
App Store iOS indir

Koronavirüs uygulaması nasıl kullanılır?

Uygulama, yaklaşık 4 MB’lık bir dosya boyutuna sahip ve saniyeler içinde cihazınıza iniyor. Uygulamayı ilk açtığınızda karşınıza “Bu uygulama seni ve çevrendekileri korona virüsünden korumak için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir” mesajı çıkıyor. Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğruma yapmanız gerekiyor. Risk haritasını açmak istediğinizde ise T.C. Kimlik No ve doğum tarihi gibi ek bilgileri girmeniz ve konum servisi için izin vermeniz talep ediliyor.

Bu sayede uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyarıyor ve uzak durmanız gereken alanları açık bir şekilde haritada gösteriyor.

Yeni uygulama ile maske almak da kolaylaşacak. Buna göre vatandaşlar uygulama içerisinde QR kod oluşturarak eczaneye gidip maskelerini temin edebilecekler.

Founder of Wireprime

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji

To Top