Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

Franz Ferdinand, 19 Haziran’da Zorlu PSM’de

franz ferdinand

Etkinlik Haberleri

Franz Ferdinand, 19 Haziran’da Zorlu PSM’de

Dans etmeye hazır mısınız? 2000’lerin ve 2010’ların ruhunu rock ve dans müziğini harmanladıkları enerjik soundları ile tanımlayan Franz Ferdinand, 19 Haziran’da %100 Music katkılarıyla Zorlu PSM’de!

Adını, öldürülmesi ile Birinci Dünya Savaşı’nı alevlendiren Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand’dan alan Glasgow’lu grup, 2000’lerin ve 2010’ların sound’unu arty rock, dans müziği, dub ve daha pek çok türü harmanlayarak tanımladı dersek abartmış olmayız.

Solist/gitarist Alex Kapranos ve basçı Bob Hardy 2001’in sonlarına doğru birlikte müzik yapmaya başladı ve kısa süre içinde multi-enstrümantelist Nick McCarthy’nin de katılımıyla Franz Ferdinand grubunun dörtte üçü biraraya gelmiş oldu. Paul Thomson’ın da gruba girmesi ile ise efsaneleşen kadroları kuruldu.

2002 yazına geldiklerinde, halihazırda bir EP’ye yetecek kadar parça kaydetmiş olan grubun ağızdan ağıza hızla yayılan namı kendilerini Domino Records’a kadar taşıdı. Şubat 2004’te ilk albümlerini yayınlayan Franz Ferdinand’ın parçaları listeleri alt üst ederken, topluluk aynı sene gerçekleşen Mercury Ödülleri’nde Streets, Basement Jaxx ve Keane gibi sanatçıları geride bırakarak Mercury Ödülü’ne layık görüldü. Grup, yapımcı Rich Costey ile birlikte daha eklektik bir sound sunan ikinci albümleri You Could Have It So Much Better’ı 2005 yılında yayınladı. Bu albümleri ile de En İyi Alternatif Albüm adaylığı kazanan Franz Ferdinand, “Do You Want To” ile En İyi Rock Performansı kategorisinde Grammy adaylığını kucakladı.

İlerleyen yıllarda, üretimlerine çağdaş müzik sahnesinin en popüler isimlerinden bazılarıyla –Erol Alkan, Joe Goddard, Todd Terje, Alexis Taylor bu isimlerden sadece birkaçı– yaptıkları başarılı işbirlikleri ve Lucid Dreams ve Ulysses gibi efsaneleşmiş parçalar ile devam eden Franz Ferdinand, son albümleri “Always Ascending”i Şubat 2018’de piyasaya sürdü.

Always Ascending, grubun ham estetiğini deneysel bir elektronikle birleştirmesiyle öne çıkıyor. Phoenix ve Justice ile yaptığı dans ve rock-melding çalışmaları ile tanınan yapımcı Philippe Zdar’ın yapımcılığında grup, efsane parçalarının dans müziğine göz kırpan yorumları ile o sevdiğimiz Franz Ferdinand soundunu çoğaltmaya devam ediyor.

Bilet Fiyatları:

Avantajlı Dönem – Tam – Tükendi
Öğrenci – Tükendi
Genel Satış – 135 TL

Online Bilet Almak için TIKLAYIN

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Etkinlik Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top