Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

Tarantino Filmleri Listesi 2019

en iyi tarantino filmleri

Film Haberleri

Tarantino Filmleri Listesi 2019

Tarantino Filmleri Listesi 2019

En iyi Tarantino filmleri listesi. Quentin Tarantino, Amerikalı bağımsız sinemacı, bir çok kült filme imza atan, sinema dünyasına “tarantinovari” sıfatını kazandıran yönetmen oyuncu ve senarist.

Aksiyon Tutkunlarının Kalbini Fethedecek En iyi Quentin Tarantino filmleri nelerdir.
Quentin Tarantino
‘nun en büyük yeteneği; iyi senaryo yazmaktır. Yarattığı karakterleri Amerikan toplumunun en karanlık köşelerinden cımbızla bulup ayrıştırır ve seyircisine sunar. Senaryo yazımında, Hollywood sinemasının dayattığı formülleri başarılı ve etkileyici bir şekilde yıktığı için, sevilmiştir. Yönetmenliğe adım attığı, Reservoir Dogs filminde, hikaye kurgusunu alt-üst eden enfes bir anlayışla, gangster-soygun film klişelerini yerle bir etmiştir. Pulp Fiction’da kurgu ve hikayeye hizmet eden diyaloglar nasıl olmalı dersleri vermiştir. Yarattığı kötü karakterleri bile acayip bir şekilde renklendirir, sevidirir. Aksiyonlu ve bol kanlı sahneleri kabul edilebilir bir şiddet akışı içerisinde gayet estetik bir yaklaşımla sahnelere yediren bir yönetmendir Tarantino.

1963 doğumlu film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödülü sahibi senarist Quentin Tarantino’nun en efsane filmlerini sizler için aşağıda listeledim.

En iyi Tarantino Filmleri Listesi 2019

Jackie Brown

Oyuncular: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert De Niro
Jackie Brown küçük ve standart bir Meksika’lı havayolu firmasında çalışan, kısa zaman sonraemekli olmayı düşünen bir hostestir. Nakite ihtiyacı olduğu için aynı zamanda Amerika’lı bir silah kaçakçısı olan Ordell için de iş yapan hostes, patronu için Meksika’dan Amerika’ya para kaçakçılığı yapmaktadır. Bu tehlikeli olay esnasında polis tarafından anlaşılan kadın, zamanla Ordell’in de hedef tahtası olacak; iki taraf arasında, kaybolan yarım milyon dolarlık paraya sahip olabilmek için azılı bir mücadele başlayacaktır.

Pulp Fiction ( Ucuz Roman )

Oyuncular : John Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman
Tarantino imzalı bir popüler kültür başyapıtıdır .
Ucuz Roman filmi, o yıl tam 7 dalda Oscar‘a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı kazanmıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali‘nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün de sahibidir. Pulp Fiction en iyi Quentin Tarantino filmleri arasında onemli bir yere sahiptir.

Reservoir Dogs

Oyuncular: Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen
Quentin Tarantino‘nun ilk uzun metrajı olan Reservoir Dogs orijinal bir soygun hikayesini konu alıyor. Büyük bir hırsızlık yapmak için bir araya gelen ekip, birbirlerinin isimlerini bile bilmeyen bir grup hırsızdan meydana geliyor. Soygunda yaşanan bir şansızlık nedeniyle kan gölüne dönen atmosferde polisten kurtulmaya çalışan ekip, aralarında bir polis casusunun olduğunu anlıyorlar ve bu kanlı mücadele fiziksel şiddeti de artarak psikolojik bir savaşa dönüşüyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Netflix’teki En iyi Korku Filmleri Listesi 2019

The Hateful Eight

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh
Amerikan İç Savaşı’ndan 8 sene sonra, sekiz tane yabancı Wyoming’de dağ taraflarında kar fırtınasından kaçarak bir kulübeye sığınıp kar fırtınasının bitmesini beklemeye başlarlar. Sekizi de paranoyaktır, sekizi de psikopattır ve sekizinin de bildiği tek şey aralarından birinin geri kalan herkesi öldüreceğidir.

Inglorious Basterds

Oyuncular : Brad Pitt , Mélanie Laurent , Christoph Waltz
Alman kuşatması altında olan Fransa zor ve kötü günler geçirmektedir. Savaştan zarar gören sivillerden sadece biri olan Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine şahit olmuştur. Bir yolunu bularak bu katliam’dan kurtulmayı başaran kadın Paris’e gidip burada yeni bir kimlikle , hayata yeni bir sayfadan başlar. Diğer taraftan Avrupa’nın farklı bir ülkesinde kendi askerlerini Nazilere karşı kışkırtan yahudi Teğmen Raine amacına ulaşmak için çeşitli planlar yapmaktadır.
Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği film sekiz dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. En iyi Tarantino filmleri arasında benim için ilk 3’te olan bir yapıttır.

Kill Bill: Vol. 1

Oyuncular: Uma Thurman, Sonny Chiba, Lucy Liu
Quentin Tarantino’nun başyapıtlarından biri olan Kill Bill serisinin birinci filminin konusu : Birbirinden değişik fantastik yeteneklere sahip bir kadın ölüm takımı çeşitli büyük suikastler için aktif rol almışlardır. Bill tarafından yönetilen çeteden ayrılan eski ‘kara mamba’ lakaplı, ‘Gelin’ in eski takım arkadaşlarından ve Bill’den intikam almak için önemli sebepleri vardır. Bir arabada hissiz bir halde uyanan Gelin, düğün günü kendisine yapılanları iyi bir şekilde hatırlamaktadır. Şimdi sıra kendisine büyük kötülükler yapan bu ölüm çetesine karşı ciddi bir intikam planı yürütmeye gelmiştir. Kill Bill uzakdoğu dövüş filmlerinden beslendiği estetik harikası en iyi Tarantino filmleri arasında en üst sıradadır.

Kill Bill: Vol. 2

Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen
Kill Bill 2. filmde gelin’in işi henüz bitmedi. Üstelik Bill’i ve onun etrafında olan herkesi öldürmeden de işi bitecek gibi görünmüyor. Komadan çıkan güzel, kendine gelip iyileşmeye başladığı anda intikamını almak istediği herkesin cezası hazır bir şekilde beklemekteydi. Bu bir devam filmi olduğu için, ilk bölümden de hatırlanacağı üzere ortada bir takım anlaşılmayan şeyler mevcuttu. İşte bu filmde bu anlaşılmayanlar aydınlanacak gibi görünüyor.

Django Unchained

Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl kadar önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya sadıktır. Zira Schultz özgürlüğüne karşın, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

Death Proof

Oyuncular: Kurt Russell, Rosario Dawson, Zoë Bell
Quentin Tarantino’nun Robert Rodriguez’le birlikte iki film birden olarak çektikleri Grindhouse projesinin ikinci kısmı olan Ölüm Geçirmez, yönetmenin hayranı olduğu 1970’lerin istismar sinemasının bütün özelliklerini barındıran ve içerdiği yoğun şiddet nedeni ile ortalama izleyici için hazmedilmesi zor olan en iyi Tarantino filmlerinden biridir.

Quentin Tarantino kimdir?

Quentin Jerome Tarantino, Amerikalı film yönetmeni, oyuncu ve iki Oscar ödüllü senarist. 1990’ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, bilinen Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir.

En iyi Tarantino filmleri listemizi beğendiniz mi?

Continue Reading
Advertisement
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Film Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top