Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

En iyi Netflix Belgeselleri | Kafa Açan Netflix Belgeselleri

en iyi Netflix belgeselleri

Dizi Haberleri

En iyi Netflix Belgeselleri | Kafa Açan Netflix Belgeselleri

En iyi Netflix Belgeselleri | Kafa Açan Netflix Belgeselleri

En iyi Netflix belgeselleri arasından sizler için seçtiğimiz isimleri aşağıda listeledik. Kendi yapımı Netflix filmleri ve dizileri seçeneğinin yanında sağladığı en büyük avantajlardan biri de belgeseller oldu. IMDb puanına göre sıraladığımız en popüler ve en gizemli en iyi 10 Netflix belgeselleri hangileri? 2016’nın ilk aylarından itibaren Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Netflix’te belgeseller de bulunuyor. Konumuz en iyi Netflix belgeselleri olunca detaylı bir araştırma da yapmak gerekiyor.

En iyi 10 Netflix Belgeseli Listemiz

1- Evil Genius (Kötülük Dehası)

Kötülük Dehası: Amerika’nın En Şeytani Banka Soygununun Gerçek Hikâyesi, genellikle “yaka bombasıcısı” veya “pizza bombacısı” davası olarak adlandırılan yüksek profilli suç barındıran 2003 yılında yaşanan olay olan Brian Wells’in öldürülmesi hakkında 2018 yılında çekilmiş gerçek suç belgeseli dizisidir.

Bu da ilginizi çekebilir: Netflixteki En iyi Korku Filmleri Listesi 2019

2- The Creative Brain (Yaratıcı Beyin)

Nörobilimci David Eagleman aynı isimli kitabının üzerinden çektiği bu yeni belgeselde “yaratıcılık” konusuna eğiliyor, “beynin yaratıcılığı nasıl yarattığını” anlatıyor.

3- 72 Dangerous Animals: Latin America (72 Tehlikeli Hayvan)

Latin Amerika’da yaşayan, dünyanın en tehlikeli hayvanlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Güçlü kediler, yok edilemez araknidler ve et eritici çukur engerekleri, Latin Amerika’nın en ölümcül yaratıkları hakkında sadece başlangıç… Hayatınızda yanına bile yaklaşamayacağınız vahşi hayvanların yaşamına bu belgesel ile şahit olabilirsiniz.

4- The Mind Explained (Akıl)

Mind, Explained, 2019 tarihli bir belgesel web televizyon dizisidir. Sınırlı seri Emma Stone tarafından anlatılır ve psychedelic ilaçlar hayal ettiklerinde veya kullandıklarında insan beyninde neler olduğu gibi temaları inceler. Bölümler bellek, rüyalar, kaygı, farkındalık ve psychedelics gibi konuları araştırıyor.

Bu da ilginizi çekebilir: En iyi Quentin Tarantino Filmleri | En Unutulmaz Tarantino Filmleri

5- The Vietnam War (Vietnam Savaşı)

Ken Burns ve Lynn Novick tarafından yönetilen 2017 tarihli The Vietnam War, 10 bölümden oluşan ve toplamda 18 saat süren bir yapım. Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Vietnam’ın daha önce anlatılmamış bir hikayesini gözler önüne seren belgesel, her iki taraftan 100’e yakın askerin yazılı ya da sözlü ifadelerine dayanarak savaşın insani boyutlarını mercek altına alıyor.

Kafa Açan en iyi Netflix Belgeselleri

6- Hitler’s Circle of Evil (IMDb: 8,0)

10 bölümlük bu belgesel dizi, Adolf Hitler’in en yakın çevresinde yer alan Nazi Partisi üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini ve aralarındaki güç dinamiklerini konu alıyor. Göring, Himmler, Hess ve Goebbels gibi partiyi yöneten önemli isimlerin karakter analizlerini sunan dizi, parti içerisinde yaşanan çatışmaları gözler önüne sererken her şeyin nasıl adım adım kontrolden çıktığına dair açıklamalarda da bulunuyor.

7- Our Planet (Gezegenimiz)

BBC’nin ödüllü ‘Planet Earth‘, ‘Blue Planet’ ve ‘Frozen Planet’ üçlemesinin yönetmeni Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği yeni belgesel Our Planet

8- Black Hole Apocalypse (IMDb: 8,0)

Black Hole belgeselinde astrofizikçiler, evren, dünyada hayatın nasıl başladığı ve insanların ilk ortaya çıkması gibi bilinmez sorulara cevap arıyor. Aynı zamanda kara deliklerin evrenin gelişimine, Dünya’da hayatın başlamasına ve insan ırkının ortaya çıkmasına dair sorulara nasıl cevap verebileceğini gösteriyor. Evreni daha iyi anlayabilmek için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

9- The Story of God With Morgan Freeman (Morgan Freeman ile İnancın Hikayesi)

Morgan Freeman, insanlık tarihinde dinin rolünü, inançlarımızın bizi nasıl birbirimize bağladığını ve hayata dair diğer zorlu soruların olası yanıtlarını araştırıyor.

10- Pandemic: How to Prevent an Outbreak (Yaygın: Salgını Nasıl Önleyebiliriz?)

İnfluenza isimli salgın hastalığın yayılması ve bu virüse karşı verilen mücadeleleri anlatan belgesel dizi Pandemic: How to Prevent an Outbreak Netflix’te yayınlandı. Belgeselde İnfluenza hastalığına karşı alınması gereken önlemler, bu salgına karşı en ön safta mücadele veren sağlık çalışanları ve küresel çapta yaygınlaşan virüsü engelleme çabaları anlatılmıştır.

IMDb puanına göre sıraladığımız en popüler ve en gizemli 10 Netflix belgeselini derledik. Sizin favoriniz?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dizi Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top