Connect with us

En iyi motor yağı nasıl seçilir? Motor yağı türleri nelerdir?

en iyi motor yağı

Otomobil

En iyi motor yağı nasıl seçilir? Motor yağı türleri nelerdir?

Dizel ve benzinli araçlarda en iyi motor yağı nasıl seçilir. Motor yağı numarası nedir ne anlama gelir? Taşıt sahipleri TV’de oynayan bir çok farklı motor yağı reklamı arasından seçimini neye göre yapmalı veya markaların arasında ki kalite farkını nasıl anlar sorularının cevaplarını vermeye çalıştık.

Motor Yağı nedir? 

Ham petrolden elde edilen yağların içeriğine eklenen katkı maddeleri ile motor yağları elde edilir. Yağ, motorun içinde devridaim yaparak, motoru hareket ettiren parçaların (krank mili, piston halkaları, piston kolu yatakları vb.) sürtünmelerini azaltır. Ayrıca motor yağı parçalarda zamanla oluşan atık ve tortuları çözerek temizler.

Motor Yağı Türleri Nelerdir ?

Motor yağları baz bakımından 3’e ayrılır.

1.Tam Sentetik Yağlar

Pek çok araba üreticisi günümüzde tam sentetik yağ kullanılmasını önermektedir.  Sentetik yağlar labaratuvar ortamında çeşitli kimyevi işlemler neticesinde üretilen yağlardır. Mineral yağlara oranla daha pahalı olan tam sentetik yağlar hem daha iyi performans, hem daha uzun müddetli kullanılırlar. Yağlama görevlerini daha uzun müddetler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.

2.Yarı Sentetik Yağlar

Yarı Sentetik veya sentetik karışım olarak da bilinen bu yağlar geleneksel yağın sunduğu ekonomi ile tam sentetik yağın üstün performansı arasında bir denge kurar. Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem ücretleri, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Çoğunlukla %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmasıyla üretilirler.

3.Mineral Yağlar

Mineral yağlar uzun zamandır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yer altındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar ilave etmek suretiyle üretilirler. Ücretleri genelde ucuzdur ve vasati bir performans sunarlar.

Tasarım Harikası Pagani Huayra | Fiyatı ve Özellikleri

En iyi Motor Yağı Seçimi ?

En iyi motor yağı seçimini S.A.E standartlarına göre yapmamız çok mantıklıdır. Çünkü dünyadaki bütün motor yağları S.A.E rumuzu Amerika’nın Society of Automotive Engineers baş harfleri ile sınıflandırılır. Motor yağlarının S.A.E standardı bu birlik tarafından tertip etmiştir.Bütün motor yağlarının S.A.E standardı bu birlik tarafından düzenlenmiştir.S.A.E numarası küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. S.A.E numarası büyük olan yağlar daha kalın ve az akıcı olur.

GÖZ ATIN:  Huawei'nin P30 ile çekildi dediği fotoğraflar stok fotoğraf çıktı

Örnek vermek gerekirse; S.A.E 10 numaralı yağ, S.A.E 30 numaralı yağdan daha ince ve akıcıdır. Motor yağları, benzinli ve dizel motorları için ayrı özellikte imal edilir. Benzinli motorlarda; SA, SB, SC, SD gibi S harfi ile başlayan yağlar kullanılır. Dizel motorlarında; CA, CB, CC, CD gibi C harfi ile başlayan yağlar kullanılır.

Gerek benzin, gerek dizel motor yağları; yazlık, kışlık ve birleşik yağlar (dört mevsim yağları) olmak üzere üç çeşittir.

a) Yazlık Yağlar: S.A.E10, S.A.E20, S.A.E30, S.A.E40, S.A.E50 numaralı yağlardır.
b) Kışlık Yağlar: S.A.E5W, S.A.E10W, S.A.E20 W gibi yağlardır. W harfi yağın kışlık olduğunu belirler, (Winter anlamında)
c) Birleşik Yağlar (Dört Mevsim Yağları): Bu tip yağlar her mevsimde kullanmak için üretilmiştir. Yazın yazlık yağ kışın kışlık yağ özelliğini gösterir. Ancak hiçbir zaman ne yazlık yağın ne de kışlık yağın tam olarak yerini tutamaz.
Bunlar, S.A.E 10W – 30 , S.A.E 20W – 40 , S.A.E 20W – 50 gibi yağlardır. Örneğin; S.A.E 10W-3 O numaralı yağ, kış mevsiminde S.A.E 10W numaralı yağ, yaz mevsiminde S.A.E30 numaralı yağ yerine kullanılır.

Motorun devrine göre kullanılması gereken yağ standartları nelerdir? 
– Yüksek devirli ve yeni motorlarda yağ boşluğu az olduğu için S.A.E numarası düşük olan yağ kullanılır.
– Orta devirli motorlarda ve kullanılma ömrünü ortalamış motorlarda yağ boşluğu biraz fazla olacağı için S.A.E. numarası ortalarda olan yağ kullanılır.
– Düşük devirli motorlarda ve yağ boşluğu çoğalmış motorlarda S.A.E numarası biraz daha yüksek tutulur.

Continue Reading
Advertisement
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

More in Otomobil

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Haber Bültenimize Kayıt Olun

Advertisement
To Top