Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

Dune filminin ilk teaser videosu yayınlandı

dune filmi fragmanı

Film Haberleri

Dune filminin ilk teaser videosu yayınlandı

Dune filminin ilk teaser videosu yayınlandı

Frank Herbert’in 1965 yılındaki orijinal Dune romanının uyarlaması olarak karşımıza çıkacak filmin ilk teaser videosu yayınlandı . Yayınlanan …

Frank Herbert’in 1965 yılındaki orijinal Dune romanının uyarlaması olarak karşımıza çıkacak olan Dune filmi ilk teaser videosu yayınlandı. Yayınlanan videoya baktığımızda Paul Atreides karakterine hayat veren Timothée Chalamet başta olmak üzere filmin öne çıkan oyuncularını görüyoruz. Dune filminin resmi Twitter hesabından paylaşılan videoda filmin asıl fragmanının yarın yayınlanacağı da duyuruldu. Yayınlanan ilk teaser videosuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

Dune 18 Aralık’ta sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Filmin önümüzdeki Aralık ayında vizyona girmesi planlanıyor. Ancak dünyayı etkisi altına alan küresel pandemi nedeniyle her an bir erteleme haberi gelebilir. Özellikle dağıtımcı firmanın Warner Bros. olduğunu düşünürsek, büyük beklentilerle vizyona giren Tenet’ten çok memnun değiller. Zira 150 milyon dolar hasılat elde eden filmin kara geçmesi için 500 milyon dolar bandını aşması gerekiyor. O nedenle Dune için bir erteleme haberi gelirse hiç şaşırmam.

Uzak bir gelecekte geçen Dune, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. Baharat adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu ‘baharat’tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Dune filmi Teaser  Videosu çıktı

18 Aralık 2020 tarihinde vizyona girmesi planlanan ve Denis Villeneuve’ın yönettiği filmin başrollerini ise, Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Bardem paylaşıyor. Son olarak kimler bu filmi merakla bekliyor? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kısaca Dune Hakkında

Dune, Frank Herbert‘in (1920-1986) Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada on beş milyondan fazla kopyası satılan 6 kitaptan oluşan bilimkurgu roman serisi;

Arthur C. Clarke’ın ifadesiyle, “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.”

Seri, bütünü düşünüldüğünde insan doğası; din, siyaset ve ekonomi kurumları, liderlik olgusu; erkek, kadın, cinsellik kavramlarına dair muhteşem denebilecek sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller ve gözlemler içerir.

Bir bilimkurgu romanından beklenmeyecek ölçüde felsefi bir derinliğe sahiptir. Serinin tamamına yayılmış aforizmalar, eserin özenle oluşturulmuş özgün kurgusu ile birleştirildiğinde 3500’e yakın sayfası ile 6 kitaptan oluşan artık dünya çapında bir kült haline gelmiş tek bir eser ortaya çıkar.

Serinin ilk kitabı olan Çöl Gezegeni Dune 1965, son kitabı olan Dune Rahibeler Meclisi ise 1984 yılında yayımlanır. Frank Herbert’in 1986 yılında ölümü ile üzerinde çalışılan 7. Dune kitabı tamamlanamaz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Film Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top