Connect with us

Wireprime: Teknoloji, Dizi, Film ve Etkinlik Haberleri

Dune filminin fragmanı yayınlandı

dune fragmanı izle

Film Haberleri

Dune filminin fragmanı yayınlandı

Dune filminin fragmanı yayınlandı

Uzun süredir beklenen Bilim kurgu ve fantastik roman uyarlaması Dune fragmanı nihayet yayınlandı. Frank Herbert’ün meşhur bilimkurgu klasiğinden uyarlanan film, Denis Villeneuve yönetmenliğinde 18 Aralık 2020’de sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.

Uzun süredir beklenen Dune filminin fragmanı nihayet yayınlandı. Frank Herbert’ün meşhur bilimkurgu klasiğinden uyarlanan film, Denis Villeneuve yönetmenliğinde 18 Aralık 2020’de sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.

Pandemi dolayısıyla akıbetini merakla beklediğimiz  Dune’da Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Josh Brolin ve Jason Momoa gibi önemli isimleri izleyeceğiz.

Yeni Dune uyarlaması son yılların yükselen isimlerinden olan Denis Villeneuve tarafından yönetiliyor. Villeneuve’yu Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 gibi başarılı filmlerden tanıyoruz. Villeneuve’ün senaryosunu Eric Roth ve Jon Spaihts ile birlikte kaleme aldığı Dune filmi; uzak bir gelecekte geçiyor ve ailesi çöl gezegeni Arrakis’i kontrol eden Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor.

dune fragman

İlk kitap, iki film şeklinde uyarlanıyor. Yapılan resmi açıklamalara göre bu yıl Aralık ayında gösterime girmesi planlanan Dune filmi, ilk Dune kitabının yarısını beyaz perdeye uyarlayacak.

Dune fragmanı izle Türkçe altyazılı

Kısaca Dune Hakkında

Dune, Frank Herbert‘in (1920-1986) Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada on beş milyondan fazla kopyası satılan 6 kitaptan oluşan bilimkurgu roman serisi;

Arthur C. Clarke’ın ifadesiyle, “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.”

Seri, bütünü düşünüldüğünde insan doğası; din, siyaset ve ekonomi kurumları, liderlik olgusu; erkek, kadın, cinsellik kavramlarına dair muhteşem denebilecek sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller ve gözlemler içerir.

Bir bilimkurgu romanından beklenmeyecek ölçüde felsefi bir derinliğe sahiptir. Serinin tamamına yayılmış aforizmalar, eserin özenle oluşturulmuş özgün kurgusu ile birleştirildiğinde 3500’e yakın sayfası ile 6 kitaptan oluşan artık dünya çapında bir kült haline gelmiş tek bir eser ortaya çıkar.

Serinin ilk kitabı olan Çöl Gezegeni Dune 1965, son kitabı olan Dune Rahibeler Meclisi ise 1984 yılında yayımlanır. Frank Herbert’in 1986 yılında ölümü ile üzerinde çalışılan 7. Dune kitabı tamamlanamaz.

Çöl Gezegeni Dune, David Lynch tarafından 1984 yılında sinemaya da aktarılmıştır.

Roman Denis Villeneuve tarafından yeniden uyarlanmış olup, 17 Aralık 2020 tarihinde vizyona girecektir.[1]

Seri, İslam terminolojisine ait birçok kavramı ve bakış açısını içinde barındırması ile de dikkat çeker;

“Allah’ın emri gelir; Sakın acele etme. Yol gösteren Allah’tır; kimi yolunu şaşırır.”

“Ben de hizmetkarım… Efendim ise Rahman ve Rahim olan Allah. “Biz, onların boyunlarına halkalar geçirdik. O halkalar çenelere kadar dayanmaktadır. Bu yüzde kafaları yukarı kalkıktır. Önlerinde bir set ve arkalarında bir set çektik de onları kapattık, artık göremezler…” Eski Fremen dininde böyle yazılıydı.

Siz yeni Dune filminin fragmanını izlediğinizde bizler gibi çok heyecanlandınız mı? Yorumlara fikirlerinizi yazmayı unutmayın.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Film Haberleri

Advertisement

BUNLARA DA BAK

Advertisement
To Top