Format atma ve Windows 7 kurulumu resimli anlatım


Format atma ve Windows 7 kurulumu Resimli anlatım  
Bilgisayarınız yavaşladı, sisteminiz artık saçma sapan hatalar veriyor veya bilgisayarınız temizleyemediğiniz bir virus yüzünden artık kullanılamaz halde ise artık yeniden windows kurma ve bilgisayarınıza format atma zamanınız geldide geçiyor olabilir. Bu yazımızda sizlere servis ücreti vermeden kendi kendinize bilgisayarınızı nasıl formatlayıp sıfırdan windows 7 kurabileceğinizi adım adım  resimli olarak anlatıyoruz.

Kurulum öncesi hazırlık

Bilgisayarınızı formatlamadan önce kullandığınız dosyaları ve yedeklemek istediğiniz herşeyi harici diskiniz, USB flash diskiniz veya bilgisayarınızda bölünmüş farklı bir harddisk alanı var ise (mesela D) oraya yedeklenizi mutlaka alın. Kurulumda sadece C diskini kullanacağımız için D içindeki yedeklediğiniz dosyalara dokunulmayacaktır.

Windows 7 Kurulum Aşaması

İlk olarak BIOS ayarlarınızdan başlangıç ayarları(boot) kısmından cd sürücüsünü ilk sıraya getirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için ve BIOS ayarlarına girmek için Delete, F2, F12 tuşları (sizin anakartınız hangisi ile biosa giriyorsa) ile biosa girin. Buradan genelde Boot sekmesi gözükür yoksa Advanced içinden görebilirsiniz. CD / DVD sürücümüzü 1. sıraya getiriyoruz.

Her bilgisayarda BIOS ekranı farklı olabilir. Bu resim temsili bir resimdir
Boot kısmını bulup oradan CD rom sürücünüzü first boot yapmanız gerekiyor.
bios-boot-ayarlari-2
CD Rom’unuzu 1st boot olarak ayarlayıp F10’a basarak ayarlarınız kaydederek bilgisayarınızı yeniden başlatıp CD ile Windows 7 kurulumuna başlayabilirsiniz.

Adım Adım Windows 7 Kurulumu Resimli Anlatım

Bilgisayarımızı Cd – Dvd den başlattıktan sonra karşımıza siyah bir ekranda ” CD’den veya DVD’den ön yükleme için bir tuşa basın..” ibaresi çıkacaktır. Bu yazıyı görür görmez herhangi bir tuşa basalım. Bastığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir.

Win7-1

 

Windows is loading files..” ibaresinden sonra aşağıdaki gibi “Starting Windows” ibaresi  gelir.

Win7-2

 

Artık Windows 7’imizi kurmamız için yapacağımız ayarların olduğu adımlara gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak Bölge ve dil seçeneklerini gösteren ekrandan bize uygun seçimleri yaparak ileriye tıklıyoruz.

Win7-3

Dil ayarlarımızdan sonra “Şimdi Yükle” ekranı karşımıza geliyor.

Win7-4

 

Karşımıza lisans ve kullanım koşulları geliyor. “I accept the license terms” kutusunu işaretleyip ileri düğmesine tıklayalım.

win7-5
Lisans koşullarını kabul edip gelen ekranda özel yüklemeyi (custom advanced) seçiyoruz ve artık yükleme işlemine geçiyoruz.

Özel yükleme bölümü en dikkat etmemiz gereken bölümlerden biri çünkü burada Windows’umuzu nereye kuracağımızı, Hdd’mizi bölecekmiyiz silecekmiyiz onları seçiyoruz.

Win7-6

 

DİKKAT !! Sisteminizde önceden XP veya win 7 kurulu ise (genelde C: de kuruludur) o halde C: sistemin kurulu olduğu alanı seçip biçimlendirmemiz gerekiyor veya seçip direk ileride diyebiliriz sonuçta yine formatlanacaktır.

Aman dikkat yedeklerinizin bulunduğu diski silmeyin tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Disk boyutlarından da bunu anlayabilirsiniz.

win7-7

 

Sonraki adımda Windows kopyalanacak dosyaları ayıklıyor. Bu adım biraz zaman alacaktır, beklemelisiniz.

win7-8

 

Dosyaları ayıklama ve kopyalama bittikten sonra bilgisayarınız kapanıp tekrar açılacaktır.  Yeniden başlarken yine cd den önyükleme yapmak için tuşa basın diyecektir basmayın!!. harddisk üzerinden kuruluma devam edecektir.

win7-9

 

Kısa bir kurulum ekranından sonra Video performasınız denetlenecek sonrasında da Windows 7 için kullanıcı hesabı oluşturduğunuz ekrana geleceksiniz.

win7-10

 

Sonraki ekranda Ürün anahtarınız girmeniz istenecek ancak burada ürün anahtarı girerseniz onaylanma sürecinde problem yaşanabilir ve uğraşırsınız. Bu yüzden kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin. (alttaki 2. resim)

Win7-11

Win7-12
kurulum bittikten sonra (30 gün içinde) Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyin ve açılan sayfada etkinleştirme işlemini gerçekleştirin

 

Saat, tarih, ağ ayarlarını da yaptıktan sonra kurulumumuz bitip bilgisayarımızın masaüstü temiz bir şekilde açılmış olacaktır.

Win7-13 Win7-14

Bundan sonra sürücü(driver) yüklemelerini yapmayı unutmayın, windows her donanımı algılayamaz.

 

Loading Facebook Comments ...

Format atma ve Windows 7 kurulumu resimli anlatım

log in

Captcha!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List
Open List
Ranked List
Meme
Video
Audio
Image